Jaki jest związek między zaburzeniami psychicznymi a chorobami neurologicznymi?
Neurologia to dziedzina medyczna ściśle powiązana z inną dziedziną medycyny jaką jest psychiatria. Wynika to z faktu, iż w wielu ciężkich chorobach neurologicznych mogą występować objawy sugerujące choroby psychiczne. Aby jednak bardziej zrozumieć te zależność należy przyjrzeć się konkretnym przykładom, a także odpowiedzieć sobie na pytanie czym dokładnie zajmuje się zarówno neurologia, jak i psychiatria. Zapraszamy zatem do lektury naszego artykułu.
Czym zajmuje się neurologia?
Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Ta nauka medyczna skupia się przede wszystkim na schorzeniach wynikających z procesów niszczących układ nerwowy człowieka. Neurolog zatem bada przyczyny powstałych chorób neurologicznych, stawia diagnozę i zaleca odpowiednie leczenie. Zajmuje się m.in leczeniem takich schorzeń jak rwa kulszowa, zwyrodnienie kręgosłupa, padaczka, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, pląsawica Huntingtona, udar mózgu i stan pacjenta po udarze, guzy mózgu, migreny i pozostałe bóle głowy.
Czym zajmuje się psychiatria?
Psychiatria to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób psychicznych. Współczesna psychiatria nie skupia się wyłącznie na objawach, ale także na poznawaniu ich przyczyn. Do najczęściej występujących chorób psychicznych należą depresje, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia osobowości, choroba afektywna dwubiegunowa, nerwice, schizofrenie, uzależnienia, zaburzenia odżywiania, psychozy i manie, myśli i skłonności samobójcze.
Zaburzenia psychiczne a choroby neurologiczne
Zobacz również: Jak dbać o kręgosłup w pracy, aby uniknąć problemów zdrowotnych?
Okazuje się, że związek między zaburzeniami psychicznymi a chorobami neurologicznymi jest bardzo duży. Głównie za sprawą podobieństwa występujących objawów. Często bowiem zdarza się tak, że pierwsze symptomy obserwowane u pacjenta wskazują na chorobę psychiczną. Dlatego też w niektórych przypadkach lekarz psychiatra po zebraniu szczegółowego wywiadu może skierować pacjenta do neurologa i na specjalistyczne badania. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków ciężkich chorób neurologicznych oprócz takich symptomów, jak zawroty głowy, mrowienie kończyn, zaburzenia widzenia i mowy, problemy z koncentracją i orientacją w terenie mogą występować objawy typowe dla chorób psychicznych. Należą do nich miedzy innymi zaburzenia osobowości, halucynacje, napady agresji. Właśnie takie symptomy możemy zaobserwować w przypadku stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, zapalenia opon mózgowych oraz nowotworów.
Podstawą w rozpoznaniu tych chorób jest konsultacja neurologiczna. Jeśli poszukują Państwo sprawdzonego neurologa w Poznaniu warto umówić się na wizytę w gabinecie neurologicznym prof. dra hab. Wojciecha Kozubskiego, który specjalizuje się m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego, padaczki, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, bóli kręgosłupa i migren.