Czym dokładnie zajmują się lekarze neurolodzy?
Neurologia to jedna z najbardziej fascynujących, a jednocześnie skomplikowanych dziedzin medycyny. Zajmuje się układem nerwowym człowieka, a więc generowaniem, przekazywaniem i odbiorem impulsów z mózgu do wszystkich części organizmu.
Wiele osób kojarzy specjalizację neurologa głównie z bólami głowy. I słusznie – lekarze zajmują się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości takich jak bóle idiopatyczne, ostre, a także te, które dotykają pacjentów po udarze. Neurolog może pomóc zwalczać częste zawroty głowy, a nawet zaburzenia przytomności. Schorzenia, których leczeniem zajmuje się neurolog:
- choroba Parkinsona,
- padaczka,
- choroba Alzheimera,
- stwardnienie rozsiane.
Doświadczony neurolog pomaga spowolnić rozwój choroby, nauczyć radzenia sobie w codziennym życiu i zwalczyć dolegliwości, jakie są z nią związane. Ważnym zadaniem specjalisty jest także terapia pacjentów po udarze. Chodzi o polepszenie sprawności ruchowej oraz zlikwidowanie dotkliwego bólu. Lekarz pomoże w bólach kręgosłupa, a nawet zaburzeniach emocjonalno – nerwicowych, które stają się coraz częstsze również wśród osób młodych.
Kiedy należy umówić się na wizytę u neurologa?
Zobacz również: Kiedy warto odbyć konsultację neurochirurgiczną?
Wiele chorób neurologicznych rozwija się w sposób nagły i gwałtowny. Czasami jednak przez lata nie dają dostrzegalnych objawów. Z tego powodu tak ważne jest, aby od razu po wystąpienia niepokojących sygnałów ze strony układu nerwowego udać się do specjalisty.
Szybkie działanie często może ochronić przed poważnymi powikłaniami, w tym kalectwem. Objawy, które powinny skłonić do szybkiej wizyty u neurologa to:
- osłabienie napięcia mięśniowego,
- częste kurcze i drżenie mięśni,
- bóle głowy, pleców w okolicy kręgosłupa,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia czucia,
- kłopoty z koordynacją ruchową i mową,
- częste zawroty głowy, niemożność utrzymania równowagi,
- zaburzenia pamięci,
- zaburzenia przytomności.
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy wymienione dolegliwości pojawiły się nagle oraz, czy mogą być następstwem upadku lub silnego uderzenia w głowę. W takiej sytuacji należy rozważyć nie tylko wizytę u neurologa, ale przede wszystkim w szpitalu.