Najczęściej występujące choroby zakaźne układu nerwowego
Zaburzenia neurologiczne mogą mieć różne przyczyny. Powodem patologicznych zmian w układzie nerwowym bywają np. wady wrodzone. Niemniej o wiele częściej mowa o chorobach nabytych. Do ich wystąpienia dochodzi np. w drodze zakażenia ośrodkowego układu nerwowego wywołanego przez bakterie, wirusy lub rzadziej grzyby, pierwotniaki i robaki pasożytnicze. Wymienione patogeny chorobotwórcze mogą powodować ostre zaburzenia neurologiczne, które poważnie zagrażają zdrowiu i życiu.
Jakie choroby zakaźne układu nerwowego występują najczęściej?
Wśród najczęściej występujących chorób układu nerwowego wywołanych przez bakterie, wirusy i grzyby wymienia się zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenia mózgu. Stosunkowo często diagnozuje się np. kleszczowe zapalenia mózgu lub neuroboleriozę, czyli choroby będące następstwem ugryzienia przez kleszcze. Oprócz nich pacjenci mierzą się z opryszczkowym zapaleniem mózgu (HSV). Nierzadko przyczyną problemów bywa także ropień mózgu. Do niedawna jedną z najczęściej występujących na świecie chorób zakaźnych była choroba Heinego-Medina wywoływana przez wirus polio.
Jakie objawy mogą świadczyć o zakaźnych chorobach układu nerwowego?
Zaburzenia neurologiczne wywoływane przez infekcje bakteryjne lub wirusowe objawiają się bólami i zawrotami głowy, gorączką, problemami z koncentracją, niedowładami ciała, a w skrajnych przypadkach również drgawkami i utratą przytomności. Wystąpienie takich symptomów należy niezwłocznie konsultować z neurologiem. W Poznaniu diagnostyką i leczeniem chorób neurologicznych zajmuje się m.in. prof. dr hab. Wojciech Kozubski. Warto przy tym pamiętać, że im wcześniej odbędzie się konsultację neurologiczną w razie wystąpienia zakażenia układu nerwowego, tym większa szansa na powrót do zdrowia bez powikłań.